top of page
  • Zdjęcie autoraAleksandra Pięta

Hipnoza - hit czy kit?

Zaktualizowano: 1 lut 2022

Prawdopodobnie słyszałeś coś o hipnozie lub widziałeś ją na filmach albo gorzej- w pewnym głupkowatym programie telewizyjnym. Dlatego na wstępie mam prośbę - podejdź do tego tekstu z otwartą głową i porzuć na chwilę wszystko to, co dotychczas słyszałeś na temat hipnozy. Tutaj przeczytasz, jak to jest naprawdę. Zacznijmy od początku:



Czym w ogóle jest hipnoza?


Jest to naturalny, trzeci stan świadomości obok jawy i snu. Charakteryzuje się odczuciem głębokiego relaksu i wzmożonej koncentracji na określonym bodźcu. Dzięki temu zyskujemy dostęp do głębszych warstw psychiki i nieuświadomionych treści – głębokich emocji, uczuć, wpojonych przekonań, podświadomości. W trakcie hipnozy pacjent zachowuje pełną świadomość i samokontrolę, słyszy wszystko, co się do niego mówi, a także pamięta wypowiadane treści. Poprzez dostęp do podświadomości zyskujemy szerszą perspektywę i łatwiej zauważamy istniejące zależności. Jest to ważny element, ponieważ umożliwia to pacjentowi połączenie dotychczas wypartych treści, z tym co teraźniejsze i świadome, a następnie przepracowanie tego w terapii.


Każdy z nas wielokrotnie doświadcza tego stanu w ciągu dnia, na przykład koncentrując się szczególnie na jakimś zadaniu, zaczytując się w książce, wykonując monotonne powtarzalne czynności lub zacięcie kibicując przed telewizorem ulubionej drużynie tak, że inne bodźce schodzą na drugi plan 

Jak będę się czuć w trakcie hipnozy?


Każdy odczuwa ten stan trochę inaczej - dla mnie jest to przyjemny, głęboki relaks i rozluźnienie ciała. Czasem pacjenci relacjonują, że odczuwają zmianę oddechu, ciężkość ciała lub zapadanie się w fotelu, mieniące się kolory pod powiekami i wiele innych… W zależności od poruszanych w hipnozie tematów, emocje mogą być z nimi zgodne (czyli także trudne, jeśli wracamy do traumatycznych sytuacji). Ty także możesz doświadczyć tego na swój własny, wyjątkowy sposób!


Kto może skorzystać z hipnozy?


Każdy, kto tylko wyraża taką chęć. Możesz potrzebować wsparcia w terapii lub leczeniu standardowym dowolnej dolegliwości, ale możesz też chcieć rozwijać siebie, swoje mocne strony, przyjąć inne perspektywy względem jakiejś sytuacji albo po prostu zaspokoić ciekawość „jak to jest być w hipnozie” 


W jakich problemach można ją zastosować?


Hipnozę można zastosować zawsze, kiedy tylko osoba wyraża taką chęć. Przykładowe wskazania do hipnozy to:


  • rozwój osobisty, osiąganie celów, motywacja

  • wspomagające leczenie bólu przewlekłego

  • redukcja stresu

  • wspomaganie rehabilitacji np. po urazie

  • poród w hipnozie

  • znieczulenie stomatologiczne i inne drobne zabiegi

  • choroby przewlekłe np. autoimmunologiczne

  • trudności psychiczne np. lęk, depresja, zaburzenia psychosomatyczne, fobie

  • brak postępu w psychoterapii

  • rzucanie palenia

  • odchudzanie

  • twój dowolny cel


Ile sesji będzie mi potrzebne?


To zależy od tego nad czym pracujemy i indywidualnie osiąganych efektów. Najczęściej trudno jest to z góry określić. Może być wystarczająca 1 sesja, czasem konieczne jest kilka – kilkanaście, czasem może być potrzebna sesja przypominająca.


Szczególne korzyści z hipnozy:

  • metoda całkowicie nieinwazyjna

  • praktycznie brak przeciwwskazań do jej wykonywania – powiedziałabym, że jedynym przeciwwskazaniem jest brak doświadczenia terapeuty w danym temacie

  • może przyspieszać lub uzupełniać efekty psychoterapii oraz innych form leczenia (nie tylko w psychiatrii)

  • pozwala dostrzec i wzmacniać zasoby własne pacjenta np. mocne strony, talenty itd.)


Czy hipnoza jest bezpieczna?


Tak, hipnoza jest całkowicie bezpieczna, pod warunkiem, że prowadzi ją wykwalifikowana osoba tj. lekarz, certyfikowany psychoterapeuta, psycholog, pedagog, fizjoterapeuta lub inne zawody medyczne.

Zasadniczo osoba, do której udajesz się na sesję, powinna mieć wykształcenie, z którym bez hipnozy również mogłaby Ci pomóc

Przykładowo:

  • Jeśli odczuwasz ból jakiejś części ciała, powinien to być lekarz lub fizjoterapeuta

  • Jeśli masz kryzys psychiczny powinien to być lekarz psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta

Główne zagrożenie płynące z hipnozy, to nieodpowiedni hipnoterapeuta, który może nie rozpoznać właściwie przyczyny problemu, a tym samym opóźnić prawidłową diagnozę i leczenie!! Historie sukcesu o treści „Miałem problem, rozwiązałem go, a teraz pomogę Tobie rozwiązać Twoje problemy” – to NIE JEST odpowiednie doświadczenie! Weekendowe lub kilkudniowe kursy dla każdego – niezależnie od wykształcenia – to także NIE JEST odpowiednie doświadczenie!

Dobry hipnoterapeuta ma wykształcenie uprawniające go do pracy z pacjentem i kompetencje nabyte w ramach kursów kierowanych do profesjonalistów. Udając się do takiego terapeuty masz także gwarancję, że wszystko, co dzieje się w trakcie sesji jest objęte tajemnicą lekarską/terapeutyczną. Udając się do osoby „z ulicy” niestety takiej gwarancji poufności nie masz.


Sesję hipnoterapii u mnie umówisz TUTAJ


Jak wygląda sesja hipnozy?


Wiele zależy od terapeuty, ale zazwyczaj jest to:

  1. wstępna rozmowa o problemie lub celu pacjenta i jego oczekiwaniach

  2. omówienie obaw, wątpliwości, krótka edukacja na temat hipnozy

  3. wprowadzenie w hipnozę (tzw. indukcja)

  4. interwencja terapeutyczna w stanie hipnozy – zależnie od problemu

  5. wyprowadzenie z hipnozy

  6. omówienie doświadczeń pacjenta

W trakcie hipnozy można leżeć, siedzieć, chodzić, cokolwiek, co jest dla pacjenta wygodne i komfortowe. Czas trwania sesji jest różny i dostosowany do problemu.


Czy hipnoterapeuta może przejąć kontrolę nad umysłem, sterować moim zachowaniem albo zasugerować mi coś niekorzystnego dla mnie?


Nie, nie ma możliwości zasugerowania czegoś albo wywołania zachowania wbrew Twojej woli. W trakcie hipnozy masz wpływ na to, co się dzieje i co mówisz. Jeśli w trakcie hipnozy padają pytania dotyczące na przykład przyczyn Twojej choroby, masz możliwość zastanowienia się zanim udzielisz odpowiedzi. Podanie sugestii niezgodnej z Twoimi wartościami i celem skutkuje natychmiastowym wytrąceniem ze stanu hipnozy.


Czy hipnoza pomoże zdiagnozować mój problem?


Z uwagi na lepszy wgląd w siebie jaki zyskujemy w hipnozie – tak, może ona być pomocna w odszukaniu przyczyny problemu. Jednak samo nazwanie przyczyny nie wystarczy, następnie należy kontynuować terapię.


Czy hipnoza ma naukowe podstawy? Czy to ma sens?


Tak, w trakcie hipnozy dochodzi do zmian w czynności układu nerwowego, zarówno ośrodkowego układu nerwowego (OUN), jak i układu autonomicznego (współczulny i przywspółczulny). Można to zobrazować w badaniach EEG albo fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny), a także obserwując zmianę parametrów np. tętna, ciśnienia tętniczego, liczby oddechów.

Przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym funkcjonuje Sekcja Hipnozy Klinicznej, a za granicą hipnozę stosuje się nawet w szpitalach!

Czy hipnoza zastąpi inne formy leczenia?


Nie, w przypadku chorób przewlekłych należy kontynuować dotychczasowe leczenie lub terapię. Może natomiast zależnie od sytuacji działać wspomagająco, potęgować i przyspieszać efekty leczenia, przełamywać przestój w leczeniu, zmniejszać potrzebne dawki leków itp.


Czy mogę się podjąć hipnoterapii jeśli przyjmuję leki?


Tak, leki nie stanowią przeciwwskazania do hipnoterapii. Zwróć jedynie uwagę na leki uspokajające i nasenne – nie należy ich przyjmować przed sesją, ponieważ mogą utrudniać komunikację (jeśli na przykład zaśniesz ;) ).


Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat hipnoterapii zajrzyj na mój instagram @psychiatra_ola, gdzie znajdziesz wyróżnioną relację HIPNOZA oraz post o hipnozie. Możesz też napisać do mnie przez formularz kontaktowy tutaj.



Żródło:


Das kleine Handbuch der Hypnose” W. Meinhold

515 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • White Instagram Icon

© 2018 by Aleksandra Pięta.

bottom of page