top of page
  • Zdjęcie autoraAleksandra Pięta

Jak się przygotować do wizyty u psychiatry?

Zaktualizowano: 1 lut 2022

Decyzja o pójściu do psychiatry jest dla większości osób dość trudna i samo wytrwanie w tym postanowieniu do czasu wizyty może być już wystarczającym wyzwaniem, dlatego na samym początku zaznaczę: NIC NIE MUSISZ i żadne przygotowanie nie jest wymagane! Lepiej pójść na wizytę z marszu, bez przygotowań niż nie pójść do psychiatry w ogóle. Jeśli te przygotowania miałyby w jakikolwiek sposób opóźnić wizytę i uzyskanie niezbędnej pomocy, po prostu to olej.


Jednocześnie zdarza się dość często, że pacjenci i tak czekają na wizytę albo chcieliby się w jakiś sposób przygotować, potrzebują jakichś działań. Czytaj dalej i sprawdź co może być przydatne!













Przygotowanie mentalne, czyli przede wszystkim odpowiednie nastawienie!


W gabinecie lekarza psychiatry możesz się poczuć całkowicie bezpiecznie. Jedyne co podlega ocenie to Twój stan zdrowia.


Lekarz nie ocenia Ciebie jako osoby: jakie masz wykształcenie, jakich wyborów życiowych dokonujesz, z kim się spotykasz itp.

Chociaż te pytania prawdopodobnie padną, mają na celu jedynie stworzenie kontekstu do tego, z jakimi objawami się zgłaszasz. Pamiętaj, że wszystko co zostanie powiedziane w trakcie wizyty jest objęte tajemnicą lekarską i żadna nieuprawniona osoba nie będzie miała dostępu do tych informacji. To ważne, bo pozwala na szczerość np. przy pytaniach dotyczących zażywanych narkotyków, alkoholu, konfliktów z prawem itp.


Jakie badania wykonać?


Jeśli leczysz się przewlekle na jakąś chorobę, dobrze jest mieć przy sobie dokumentację i ostatnio wykonywane badania np. EKG w przypadku chorób kardiologicznych, hormony tarczycy u pacjentów z niedoczynnością itp.


Jeżeli jesteś osobą dotychczas zdrową, nie potrzebujesz wykonywać specjalnie żadnych badań przed wizytą. Jeśli Twój lekarz będzie chciał rozszerzyć diagnostykę, to na pewno zleci Ci dodatkowe badania. Wtedy wykonasz za jednym razem wszystkie potrzebne badania odpowiednie do Twojego stanu, unikniesz dodatkowego ukłucia, wizyty w laboratorium i zbędnych kosztów ;)


Jeśli masz w domu wyniki badań z ostatniego roku, zabierz je ze sobą. Pomocna może być:

  • morfologia krwi

  • elektrolity: Na, K

  • glukoza na czczo

  • TSH, jeśli masz rozpoznaną chorobę tarczycy to również fT3, fT4, przeciwciała

  • enzymy wątrobowe: ALT, AST

  • kreatynina

  • poziom wit. D3

  • żelazo

  • wit. B12

  • badania obrazowe głowy: rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa (tylko w przypadku dysponowania już wynikiem takiego badania, nie wykonujemy go profilaktycznie)


Dokumentacja medyczna


Jeśli leczysz się przewlekle z powodu jakiejś choroby, byłeś kiedyś w szpitalu lub przyjmujesz na stałe leki, weź ze sobą dokumentację medyczną, którą posiadasz (np. kartę wypisową ze szpitala), przygotuj nazwy leków i stosowane dawki lub przynieś je ze sobą na wizytę. Jeśli nie wiesz jak przygotować takie informacje, poproś o pomoc swojego lekarza rodzinnego.


Jeśli posiadasz dokumentację z dotychczasowego leczenia psychiatrycznego (poradnia, szpital), warto ją ze sobą zabrać. Jeśli nie masz dokumentów, spróbuj przynajmniej odtworzyć na spokojnie jakie metody leczenia stosowałeś do tej pory?

  • Czy przyjmowałeś leki?

  • W jakich dawkach? Przez jaki okres?

  • Czy leczenie zakończyłeś sam czy w porozumieniu z lekarzem?

  • Dlaczego zakończono leczenie? Czy były działania niepożądane, a jeśli tak – jakie?

  • Jaki był efekt tego leczenia?


Przemyślenia własne, są bardzo ważne


Najbardziej wartościowe jest dla mnie, kiedy Pacjent opisuje objawy swoimi słowami, dokładnie tak jak czuje. Nie zwracam uwagi na literacki walor Waszej wypowiedzi :) Czasem łatwiej jest nawet mówić tylko jakieś hasła, bo nie wiemy jak ubrać w zdanie to, co mamy do przekazania. To też jest jak najbardziej ok! Nie musisz wiedzieć co Ci dolega, nie musisz używać medycznych terminów – diagnoza to moje zadanie.


  • Zastanów się co powoduje u Ciebie dyskomfort?

  • Jakie zmiany widzisz w swoim życiu i czy wiesz kiedy to się zaczęło?

  • Czy zauważyłeś zmianę apetytu, trudności ze snem, kłopoty z pamięcią/koncentracją?

  • Czy ostatnio w Twoim życiu zaszły gwałtowne zmiany?


Możesz spisać wszystko na karteczce, tak, aby w trakcie wizyty o niczym nie zapomnieć. Jeśli mówienie o sobie obcej osobie (lekarzowi) jest dla Ciebie trudne, możesz też w trakcie wizyty odczytać notatkę z kartki, albo dać lekarzowi do przeczytania.


Zapisz także pytania do lekarza! Często w trakcie wizyty dzieję się dużo i mogą umknąć Wam ważne rzeczy.

Co jeszcze?


Jeśli czujesz taką potrzebę, zaproś na wizytę bliską Ci osobę. Ty poczujesz się pewniej, a Twój bliski będzie miał też szansę lepiej zrozumieć Twoje dolegliwości. Możesz w dowolnym momencie poprosić, aby osoba towarzysząca dołączyła lub opuściła gabinet, jeśli są treści, którymi chciałbyś się podzielić tylko z lekarzem. Osoba towarzysząca również może udzielić cennych informacji na temat twojego stanu zdrowia, jako ktoś, kto Cię zna i obiektywnie może ocenić jakie zmiany zaszły.


Zarezerwuj czas, żeby na spokojnie omówić problem. Pierwsza wizyta może trwać około 40-60 min. Kolejne wizyty będą krótsze, o ile nie zajdą jakieś szczególne okoliczności. Podaję orientacyjny czas trwania wizyty. Może się on różnić w zależności od lekarza. Więc ile powinna trwać wizyta? Tyle, żebyś po takiej wizycie lepiej rozumiał jaka jest natura twojego problemu oraz miał przedstawiony zrozumiały plan działania i zalecenia.


No i na koniec…

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pierwszej wizyty polecam Twojej uwadze mój Poradnik:

Pierwsza wizyta u psychiatry
.pdf
Pobierz PDF • 1.65MB

.

316 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • White Instagram Icon

© 2018 by Aleksandra Pięta.

bottom of page