top of page
  • Zdjęcie autoraAleksandra Pięta

Jak zostać ZNANYM LEKARZEM w 5 prostych krokach

Zaktualizowano: 16 lis 2019

Znacie portal Znany Lekarz? To miejsce, gdzie pacjenci dzielą się opiniami na temat specjalistów i wystawiają im oceny od 1-5. Chcecie czy nie, pewnie prędzej czy później Wasze nazwisko również się tam znajdzie.




Normalnym jest, że osoba chora w poszukiwaniu pomocy chce udać się do NAJLEPSZEGO specjalisty, często zagląda więc właśnie tam.



Tylko co według pacjenta znaczy NAJLEPSZY?

Lekarz, który jest „tylko” kompetentny, tzn. stawia trafną diagnozę zwykle kończy z oceną 2. Dlaczego? Bo to nie wystarcza, aby przekonać do siebie i do swoich zaleceń pacjenta.


Ciężko zaufać osobie, która nie słucha i sprawia wrażenie (lub po prostu jest) gburem, prawda?

Oto kilka rad, które sprawią, że będziecie mieli same piątki ;)


1. Zaproś pacjenta do gabinetu osobiście: wstań zza biurka, podaj dłoń. Jeśli masz do czynienia ze starszą lub niesprawną osobą, pomóż jej dojść do drzwi, podaj krzesło itd.


2. MAGICZNE SŁOWA obowiązują nie tylko w przedszkolu : Dzień dobry, proszę, dziękuję , przepraszam, do widzenia..


3. SŁUCHAJ. Nawet jeśli od progu wiesz, co należy zlecić, nie popisuj się. Daj pacjentowi opowiedzieć o jego dolegliwościach (ale nie historię życia 3 pokolenia wstecz, pamiętaj, że to ty prowadzisz wywiad i badanie, a nie na odwrót ;) ). Twoja szybka diagnoza i zalecenia, nawet pomimo ich największej słuszności, mogą być odebrane raczej jako „potraktowanie po łebkach”, „bagatelizowanie problemu” itd. Pacjent nie będzie przekonany o twojej kompetencji i będzie szukał pomocy gdzie indziej (najpewniej w internecie). Pacjent wysłuchany, to pacjent zaopiekowany. A bez poczucia zaopiekowania, nie macie co liczyć, że ktoś się będzie stosował do Waszych zaleceń.


4. TRAKTUJ POWAŻNIE KAŻDY problem. Pacjent ma poczucie, że jego choroba jest najważniejsza na świecie I MA RACJĘ. Dla jednego to będzie wrastający paznokieć, dla innego choroba nowotworowa. To, że Ty jako lekarz możesz mieć na codzień pełen przekrój pacjentów, nie oznacza, że możesz bagatelizować czyjeś dolegliwości.


5. ZAWSZE NA KONIEC WIZYTY ZAPYTAJ czy wszystko jest zrozumiałe i czy są jakieś wątpliwości. Jeśli tak, staraj się odpowiadać na pytania i wyjaśnić wszystko w jak najbardziej zrozumiały sposób (nie jak między lekarzami w dyżurce).


254 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • White Instagram Icon

© 2018 by Aleksandra Pięta.

bottom of page