top of page
  • Zdjęcie autoraAleksandra Pięta

Potencjał bazy pytań

Zaktualizowano: 16 lis 2019

Czy warto uczyć się z pytań? Czy w ogóle jest to możliwe? Jak dobrze je wykorzystać?

Baza pytań (giełda, pula, bank) to obowiązkowy element przygotowania nie tylko do LEKu, ale również do matury czy egzaminów na studiach.



Przerabiamy arkusze, przeglądamy testy z zeszłych lat, aby wiedzieć mniej więcej na co się szykujemy. Jest to również nieodłączna część kursu Więcej niż LEK, gdzie stopniowo przerabiamy pytania po każdej lekcji, a na koniec mamy prawie cały miesiąc na samą pracę z testami! Biorąc pod uwagę, że planowo kurs trwa 3 miesiące, jest to całkiem sporo czasu.


Jak w pełni wykorzystać potencjał bazy pytań i jaka pułapka czeka na nas przy powtórkach?


Samo przerobienie pytań jest zdecydowanie niewystarczające do zdania LEKu (nie wspominając już o satysfakcjonującym wyniku). Pytania oczywiście się nie powtarzają, mimo to, jest to punkt obowiązkowy przygotowań: oswajamy się z formułą LEKu, ćwiczymy tempo rozwiązywania (4h na sali lecą zaskakująco szybko), a także poruszamy wszystkie główne zagadnienia medyczne. Jest to świetny sprawdzian naszej aktualnej wiedzy, ale możemy wyciągnąć z tego więcej: NAUCZYĆ SIĘ rozwiązywania pytań oraz uzupełnić wiedzę.


➡️ Dowiedz się jak wygląda egzamin: przedmioty, ilość i formuła pytań (w przypadku LEK warto przeczytać wytyczne dla autorów pytań, daje trochę inną perspektywę)


➡️ Powoli dorzuć do swojej nauki na studiach rozwiązywanie pytań testowych np. w formie powtórek przed egzaminem lub samosprawdzenia po przerobieniu jakiegoś działu. To pozwoli wstępnie oswoić się z charakterem LEKowych pytań i rozłożyć w czasie przerabianie pytań (50 dziennie zamiast np. 500).

Pamiętaj, że pytania służą do diagnozowania własnej niewiedzy i braków, a nie do utwierdzania się w przekonaniu, że wszystko wiemy!

Dlatego warto siadać do pytań z danego działu co najmniej po 24h od przerobienia materiału :) Musimy pospać trochę, aby później móc bardziej efektywnie odtwarzać wiedzę z pamięci i utrwalać połączenia nerwowe.


➡️ Rozwiązuj pytania z omówieniem, żeby zrozumieć błędy, ale też poprawne odpowiedzi! Czasem uzasadnienie poprawnej odpowiedzi jest zupełnie inne niż powód, dla którego ją zaznaczyliśmy. Zrozumienie błędów jest raczej dość oczywiste: po prostu nie będziemy ich więcej popełniać. Na kursie WnL do każdego pytania z bazy jest przypisany odpowiedni slajd z prezentacji, do trudniejszych pytań dołączone jest omówienie i uzasadnienie odpowiedzi, a jeśli to Wam nie starcza, to możecie dołączyć do dyskusji z innymi kursantami lub zadać pytanie Moderatorom.


➡️ Rozwiązuj pytania co najmniej kilkukrotnie: wracaj do pytań, szczególnie tych źle rozwiązanych, przeglądaj je co jakiś czas, wypisuj zagadnienia, które sprawiają Ci szczególną trudność w zapamiętaniu. Zaznaczaj również pytania, w których strzelasz (nawet jeśli strzelasz dobrze). Na kursie WnL możesz takie pytanie zapisać w Kolekcji.


➡️ Rozwiązuj całe testy np. LEK jesień 2018 zamiast 200 pytań z samej interny czy pediatrii. W ten sposób będziesz mieć przekrój przez wszystkie kategorie z bazy pytań, co w ostatecznym rachunku może się okazać korzystniejsze niż przerobienie jednego działu w całości. Oczywiście jeśli masz czas przerobić wszystkie pytania, to śmiało, wiem jednak, że wielu osobom się to nie udaje.


*PUŁAPKA!*


Miej na uwadze, że po pewnym czasie pytania zaczynają się powtarzać, a Ty w coraz lepszym stopniu opanowujesz treści, które już pojawiły się na egzaminie (robi się dość “odtwórczo i automatycznie”). I właśnie tutaj kończy się nauka z pytań.

Dlaczego? Na tym etapie pytania są znajome, nasza podświadomość podpowiada prawidłową odpowiedź, a wyniki z testów są coraz wyższe. UWAGA: świadczy to tylko i wyłącznie o stopniu opanowania BAZY i może dać nieco błędne poczucie pewności siebie. Wynik 100% z próbnego LEKu, nie zawsze oznacza, że takiego wyniku możesz spodziewać się na egzaminie. Bazę należy oczywiście opanować w maksymalnym stopniu, ale niech Was to nie zmyli, nie osiadajcie na laurach ;) Jak podpowiada mi Darek Chrapek z WnL, ludzie na LEK-u w większości osiągają między 6-10% mniej niż na próbnych testach (obserwacja na małej grupie).


*Są plany, żeby od 2020 roku 70% pytań na LEKu pochodziło z ogólnodostępnej bazy pytań. Nie będę oceniać publicznie tego pomysłu, ale to kolejny argument, aby traktować pytania jako nieodłączny element nauki.


Zachęcam Was również do lektury na blogu Więcej niż LEK:

421 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • White Instagram Icon

© 2018 by Aleksandra Pięta.

bottom of page